Dažādās mobinga un bosinga izpausmes darba vidē
Raidījumā Kā labāk dzīvot turpinām pētīt, ko un kā darīt, ja esam saskārušies ar mobingu vai bosingu, cik dažādas var būt to izpausmes, un arī to, ko darīt savas psihoemocionālās veselības labā. Analizē emocionālās inteliģences praktiķe, biznesa trenere un konsultante Jana Strogonova, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja Eva Selga un kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) terapeite Agnese Orupe.
"Par vadītāju ir jāmācās būt, tas nenozīmē, ka jūs esat labākais pārdevējs vai ilgāk strādājat, vai nav, ko ielikt, bet jūs vislabāk zināt visu procesu, jūs kļūsiet par vadītāju. Par vadītāju ir jāmācās būt. Tas nav viegli. Arī jauniem, nepieredzējušiem vadītājiem ir pašaizsardzības reakcija par to, ka no manis taču prasa, man tad ir viņi jādzen, savi padotie jādzen. Sanāk tāds apburtais loks. Ja vidi veido labvēlīgu, labestīgu, tad rezultāti neizpaliks," analizē Agnese Orupe.
Atsaucoties uz mūsu sportistu panākumiem aizvadītājā gadā, viņa norāda uz sporta vidi, kura ierasti nav humāna, bet vairāk aktīva un agresīva, kur pierasts, ka treneris dzen un daudz atļaujas, bet šoreiz nācies daudz dzirdēt, ka hokejisti atzinuši, ka bijis labs klimats komandā, mēs viens otram uzticējāmies, treneris mums uzticējās. Viņa vērtē, ka tas ir viens no atslēgām labiem rezultātiem.
"Skatoties no klimata, tad rezultāti būs. Ja mēs cilvēkiem uzticēsimies un veidosim labvēlīgu darba vidi, viņi neizlaidīsies, nekļūs slinki. Mēs dabūsim augstāku motivāciju," uzskata Agnese Orupe.